Šta sve raditi u toku predstave koja traje 24 sata?
Nakon Antverpena, Berlina, Jerusalima, Atine, Avinjona i Tel Aviva ekskluzivno u Beogradu publika će imati priliku da prisustvuje pozorišnom spektaklu OLIMP – U SLAVU KULTA TRAGEDIJE – PREDSTAVA OD 24 SATA, koji će 23. septembra svečano otvoriti 51. BITEF u Sava Centru u 18.00 časova.
Jedan od glavnih događaja ovogodišnjeg 51.Bitefa, a izvesno njegov najveći kuriozitet, jeste gostovanje predstave Olimp proslavljenog belgijskog reditelja Jana Fabra. Ova predstava traje puna 24 sata, a zasniva se na celokupnoj grčkoj mitologiji, onako kako je ona artikulisana u Homerovim epovima i tragedijama Eshila, Sofokla i Euripida.
Predstava dolazi na Bitef sa epitetom jednog od najznačajnijih scenskih dela ostvarenih na početku 21. veka – ugledni belgijski kritičar Fredi Dekreuz izjavio je da će se istorija pozorišta od sad deliti na period pre i posle predstave Olimp – a pre Beograda bila je, usled svoje velike organizacione i finansijske zahtevnosti, samo na nekoliko gostovanja i to u najvećim svetskim pozorišnim centrima.
Ako ste mislili da ćete ‘’samo’’ gledati predstavu, zavarali ste se. Cela organizacija događaja prati i niz aktivnosti u kojima će publika predstave Olimp imati priliku da učestvuje.
Pri ulasku u Sava Centar, publika će menjati svoje ulaznice za narukvice sa kojima će se slobodno kretati. Kako se tokom 24h mora malo i odmoriti Bitef i njegovi sponzori su obezbedili Sleeping zonu sa krevetima, lejzibegovima, dušecima; Food zonu u bifeima i restoranu Sava Centra; Bitefbiblioteku… Gledaoci ćemoći da uživaju u isceljujućim zvucima muzike kao i da rade jogu tokom jutarnjeg buđenja u relaks-kreativnom program Sensa zone. Ukoliko budete morali da pošalje te hitne mail-ove, moći ćetei to da uradite u Bizniskutku koji je opremio TESLA, napunite telefone i „uhvatite“ wifi u MTS kutku, učestvujete u fun facts kvizu koji priprema Telegroup i osvojite IT poklone.
Pored ovih sadržaja, Bitef priprema još mnoštvo iznenađenja za odmor i pun ugođaj gledalaca, tako da je zasigurno jedno – jedinstveno iskustvo uz jedno od najizuzetnijih pozorišnih ostvarenja današnjice!
Oni koji su do sada imali sreće da pogledaju ovo scensko čudo, rekli su sledeće:
„Kakav napor za glumce! Dvadesetčetiri sata neprekidnog rata, ceptećeg plesa, strasnih rasprava, kursa joge smeha: obredna i tragična, empatična predstava. Odvija se nekoliko komičnih orgija sa saksijskim biljem, sirtaki se igra bez odeće, odigravaju se vežbe izdržljivosti u kojima se, umesto konopaca, preskaču lanci, i to u trajanju od neverovatnih dvadeset minuta, a sve uz gromoglasne ratne pokliče. Glumci neprekidno dosežu tačku iscrpljenosti – najveći broj njih deluje veoma utrenirano: zdravo, aktivno i izdefinisano do poslednjeg mišića.“
Ulrih Zajdler, Berliner cajtung
„Fabr nas uvodi u atmosferu tragedije, u vreme van vremena, u kome svaka reč odzvanja u večnosti, a pokret se upisuje u sadašnjost. Zadivljujuća je hrabrostautora i posvećenost ansambla koji su kreirali i izvode scene u kojima kao da je vreme stalo. Oblačenje, svlačenje, farbanje, prerušavanje, pranje, lizanje sladoleda, podizanje muškog polnog organa ili dekorisanje cvetnim laticama ženskog, raskriljenog ka publici, sve se odvijalo u realnom vremenu, ali i sporije – ritualno, posvećeno, prisutno.“
Tina Perić, Politika, Kulturni dodatak
„Olimp je magmatsko, apokaliptično, snažno i energičnodelokoje, čak i ako izostavimo dužinu trajanja (neizbežni su trenuci umora kao i povremena istrošenosti emocija), odiše teatarskom modernošću koju treba ozbiljno shvatiti… Mislim da je, bez obzirana to da li vam se dopada ili ne, Olimp nesumnjivo jedno izuzetno pozorišno ostvarenje. Ta izuzetnost, svidelo se to nekome ili ne, nešto je iz čega svako može ponešto da nauči.“
Ana Bandetini, Republika
„Svojom kolosalnom predstavom, Fabr donosi sjajan, moćan i naviše načina jedinstven prikaz mitova i legendi. Njegova namera nije da se bavi osavremenjivanjem ili problemima sadašnjice. A opet, nije zainteresovan ni da precizno demonstrira klasicizam. Ovo je čežnja za bezvremenim, rođena iz suprotnih vrednosti prošlosti i sadašnjosti, koja Fabrovom pozorištu daje tako snažan izraz.“
Simon Štraus, Frankfurter algemajnecajtung
Vidimo se na BITEFU!